Тут може бути Ваша реклама!

Нові правила паркування: що зміниться та до чого призведе реформа?

Набирає чинності закон №5364 про реформи у сфері паркування автомобілів.

Сума штрафів за порушення правил зупинки і стоянки суттєво не зросте, проте добряче зміниться механізм притягнення до відповідальності. Зокрема, тепер вас можуть визнати правопорушником автоматично, а ваша присутність – зовсім не обов'язкова.

На які зміни чекати та чи вирішить це проблему?

 Нові правила паркування в Україні: які вони?

Закон передбачає всі випадки паркування, які перешкоджають руху або створюють загрозу безпеці, і дає повноваження евакуювати машину на штрафмайданчик. Як правило, машини евакуюють через порушення правил дорожнього руху, зокрема, паркування не в належному місці або через потрапляння у ДТП.

 Автівку також заберуть на штрафмайданчик, якщо її припаркували:

  - на проїзній частині у другому чи третому ряді;

  - у місцях зупинки або стоянки, заборонених Правилами дорожнього руху України, що унеможливлює рух іншого транспорту або заважає руху пішоходів;

  - на виділеній смузі для громадського транспорту або велодоріжці.

Також ваше авто евакуюють, якщо воно перешкоджає руху або роботі снігоприбирального та іншого комунального транспорту у разі запровадження надзвичайного стану або у разі оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації.

Якщо транспортний засіб порушує схему паркування – блокуючи проїзд по двох або більше смугах руху – його доведеться шукати на штрафмайданчику.

 Як доводитимуть порушення?

Доказом порушення буде як автоматична фото- і відеофіксація, так і зйомка в ручному режимі.

Нові правила змусять поліцейських та інспекторів з паркування фіксувати неправильно припарковані авто на фото- і відеокамери через спеціальні програми, де автоматично відображається місце, час, дата і GPS-координати автомобіля.

За словами юриста Володимира Караєва, закон не вступить в дію з першого ж дня, бо з фіксацією відбудеться затримка.

 «Фіксуючі техзасоби мають бути сертифіковані і перевірені. А сертифікувати їх можна лише на основі держстандарту. Старий держстандарт вже не діє, а новий ще не діє. Ясно, що 27 вересня ще ніц не запрацює, а от через місяць – вкінці жовтня закон почне діяти на практиці», – вважає юрист.

Новацією є й те, що тепер штрафуватимуть не водіїв, а власників автівок. Але закон передбачає випадки, коли водії, за якими зареєстрований транспортний засіб, можуть уникнути відповідальності. По-перше, якщо вашу автівку просто вкрали й припаркували не там, де потрібно. По-друге, якщо ваша автівка – не ваша, себто якщо власник передав право керування автомобілем іншому в законний спосіб.

 «Якщо я – власник авто і довірив комусь керування, а штраф виписують не на водія, який порушив, а на мене... Звісно, я заперечуватиму! Тому ми отримаємо велику судову практику з цього питання. Безсумнівно, люди звертатимуться до суду. Підстави дає конституція, у якій чітко сказано, що в нас юридична відповідальність має індивідуальний характер», – коментує експерт.

 Як інформуватимуть?

Якщо раніше "героям" парковки залишали на лобовому склі правила паркування, то новий закон дозволяє залишати там копії постанов про штраф за неправильне паркування.

Інформуватимуть про накладений штраф через смс на мобільний телефон та електронну пошту. Також постанови про штраф надходитимуть рекомендованим листом.

 Чи зростуть штрафи?

Важлива новація – прив'язка штрафу не до неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, як це було раніше, а до вартості години паркування. Щоправда, сума штрафів від цього суттєво не зросте.

Зараз штраф за несплату вартості послуг з користування паркувальним майданчиком за кожну добу користування становить від 8 до 12 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 грн) – від 136 до 204 гривень.

А за новим законом штраф за це буде в 20-кратному розмірі від вартості однієї години послуги з користування тим майданчиком, на якому перебуває машина в момент порушення. Зокрема, у Києві діють три різних тарифи з оплати вартості паркування залежно від розташування майданчика – 5, 7 або 10 гривень за одну годину. Тому штраф коливатиметься від 100 до 200 грн у Києві.

Цікаво, що штрафи за неправильне паркування реально низькі. Так, якщо сплатити штраф протягом 10 банківських днів, за новим законом отримаєте знижку у розмірі 50% від суми. Відтак максимальний штраф у Києві, у разі його дострокової сплати, становитиме 100 гривень. Проте, якщо не сплачувати штраф протягом місяця, на нього накладуть пропорційну самому штрафу пеню.

Але на ділі вам доведеться викласти чималеньку суму, оплативши ще і послуги евакуатора, і стоянку на штрафмайданчику...

 Як притягуватимуть до відповідальності?

Цей механізм також зміниться. Відтепер автомобіль затримають на штрафмайданчику і проінформують про це підрозділ Нацполіції. А також передадуть копам всі дані – час затримання та місце, куди евакуйовано автівку.

Цю інформацію розміщуватимуть і на сайті КП "Київтранспарксервіс". Повернути транспортний засіб можна буде лише після сплати штрафу. Окрім того, порушників змусять сплачувати і вартість послуги із транспортування і зберігання автівки на штрафмайданчику.

 Хто і як штрафуватиме?

За новим законом займатись порушниками будуть не лише патрульні поліцейські, а й інспектори з паркування. Саме вони розглядатимуть справу про незаконне паркування, виписуватимуть штрафи і тимчасово затримуватимуть машину. І тут можливі проблеми…

 «З точки зору поліції – питань немає. А щодо інспекторів – неточностей купа! Що це будуть за люди? хто їх призначатиме? Їм мають дати доступ до реєстру, у якому вони шукатимуть власника. У нас, крім цього закону, немає жодного нормативно-правового акту, у якому йтиметься про врегулювання. Відтак, проблеми будуть», – говорить Караваєв.

Далі – більше. Щоб забрати автівку, маєте оплатити рахунок, який вам виставить не поліція, не державне підприємство МВС... А фірма-прокладка "Вейп Естейр" за потрійною ціною! З цією фірмою без тендеру, без конкурсу уклали контракт, і вона евакуює всі авто в столиці України.

 «У неї немає власних евакуаторів, але є тимчасова угода із держпідприємством МВС. Тому втичі більший тариф – це наслідок того, що компанія наймає інші компанії-перевізники. Як з’ясувалося, перевізники отримують менше половини грошей з кожного рахунку. Решта лишається посереднику "Вейп Естейр"», – повідомляє Денис Бігус у програмі "Наші гроші".

Відтак сума штрафу може зрости втричі.

 Де паркуватись?

На сайті КП "Київтранспарксервіс" є карта з усіма комунальними парковками в Києві та список їхніх адрес, які розбиті за зонами.

Зараз на муніципальних паркувальних майданчиках денної служби нараховується 3303 машиномісць, у нічній службі – 20906 машиномісць.

У травні цього року КП "Київтранспарксервіс" оголосив аукціон на право облаштування та експлуатацію ще двох паркувальних майданчиків  для платного паркування транспорту. Цікаво порівняти місткість цих майданчиків з кількістю автівок, які щодня заїжджають у Київ.

Зараз у Києві зареєстровано понад 767 тисяч легкових авто, щоранку в годину "пік" у місто в’їжджає близько 100 тисяч машин, з яких 70 тисяч – легкові. При цьому в комунальному підприємстві "Київтранспарксервіс" кажуть, що паркінги напівпорожні, хоча центральні вулиці Києва переповнені автомобілями. Як вирішити проблему? Ймовірно, запровадити перехоплювальні паркувальні майданчики, вважає в.о. директора КП "Київтранспарксервіс" Олександр Німас.

 «КП уже знайшло вісім місць для перехоплювальних паркувальних майданчиків на під’їзних шляхах до Києва біля станцій метро і працює над дев’ятим. Таким чином, місто намагається заохочувати водіїв залишати свої автомобілі за межами центру та продовжувати шлях на громадському транспорті», – сказав експерт.

 Як ця проблема вирішується за кордоном?

Європейський досвід свідчить, що вирішення питання – саме в зацікавленні населення до поїздок громадським транспортом. Цього вдається досягти завдяки будівництву перехоплюючих паркінгів, упорядкуванню паркувальних місць вздовж вулиць.

Але найголовніше — це чіткий контроль за виконанням правил паркування в дозволених місцях та високі штрафи за їх порушення. Так вирішується питання парковок у Парижі, Лондоні, Амстердамі, Празі, Берліні, Будапешті та інших великих європейських містах.

 А що робити Україні?

Експерт Караваєв переконаний: цю проблему має вирішити місцева влада.

 «Причини переповнених автівками міст очевидна: по-перше, немає вказівників, де розміщенні парковки, по-друге, на платних парковках дуже високі ціни – від 10 до 30 грн за годину. Проблемою мають зайнятись місцеві можновладці», –  говорить він.

На загал, Караваєв вважає, що коли запрацює новий закон про паркування, і випадки правопорошень набудуть розголосу, ситуацію з "героями" парковки вдасться покращити.

 «Як тільки закон увійде в дію, і в ЗМі скажуть, мовляв, за день оштрафували 10 порушників, — інформація пошириться, і водії обачніше ставитимуться до паркувань. 100% закон вплине на ситуацію», – підсумовує юрист.

За матеріалами:  24tv.ua

 

Нові правила паркування: до чого призведе реформа

Онлайн Консультація
close
* поля для обов’язкового заповнення