Тут може бути Ваша реклама!

       Основним документом, що регулює міжнародні автомобільні перевезення вантажів, є Конвенція про Договір міжнародного дорожнього перевезення вантажів (КДПВ) (Женева, 19 травня 1956)

CMR - міжнародна товарно-транспортна накладна

CMR - скорочення з французької «Convention relative au contrat de transport international de marchandises par route» (Конвенція про договір міжнародного перевезення вантажів автомобільним транспортом - КДПВ)

CMR - міжнародна товарно-транспортна накладна це бланк, що самокопіюється, форма якого не уніфікована і в різних країнах може суттєво відрізнятися.

CMR - це важливий транспортний і комерційний документ, по ньому проводяться всі розрахунки.

Товарно-транспортна накладна CMR заповнюється не менш ніж у трьох примірниках, які завіряються відправником і перевізником, після розвантаження також завіряються і одержувачем.

Правила та коментарі щодо заповнення типової форми міжнародної транспортної накладної (CMR):

Графа 1. Вказуються реквізити вантажовідправника - найменування, повна адреса (країна, місто, індекс, вулиця, номер будинку).

   Крім цих даних необхідно ввести номер телефону і дані контактної особи вантажовідправника на випадок, якщо виникнуть які-небудь питання в процесі перевезення.

Графа 2. Вказуються реквізити вантажоодержувача - найменування, повна адреса (країна, місто, індекс, вулиця, номер будинку).

   Необхідно також ввести номер телефону та контактні дані вантажоодержувача для вирішення питань, що можуть виникнути в процесі перевезення.

Графа 3. Вказується адреса місця вивантаження (склад фірми - одержувача).

   Адреса місця вивантаження може збігатися з адресою вантажоодержувача, якщо ж адреса місця вивантаження не збігається з адресою вантажоодержувача, в цьому випадку перевізнику необхідно мати номер телефону місця вивантаження, а також уточнити у вантажовідправника маршрут руху, з'ясувавши, чи необхідно заїжджати до вантажоодержувача або відразу їхати за адресою місця вивантаження.

Графа 4. Вказуються адреса місця відвантаження товару і дата завантаження.

Графа 5. Вказується перелік документів, що додаються. Вписуються номера інвойсів (рахунків - фактур, рахунків - проформ), номер книжки МДП (TIR), якщо є номери сертифікатів (ветеринарного, фітосанітарного, відповідності, тощо).

   До переліку можливих документів, що додаються, належать:

  •        Рахунок-фактура (invoice);
  •        Відвантажувальна специфікація (Shipping Spesification);
  •        Сертифікат якості, якщо вантажі мають промислове походження;
  •        Ветеринарний сертифікат, якщо вантажі мають тваринне походження;
  •        Карантинний сертифікат, якщо вантажі мають рослинне походження;
  •        Сертифікат про походження (certificate of origin);
  •        Акт завантаження.

Графа 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. Вказуються кількість місць, рід упаковки, найменування товарів, коди ТН ЗЕД, вага брутто.

    Графа 6. Заносяться знаки та номери, що позначають клас, підклас небезпечних вантажів, що перевозяться, та які класифікуються за Конвенцією ДОПНВ.

    Графа 7. Містить кількість місць вантажу. Як правило, до 90% всіх небезпечних вантажів, що перевозяться автомобілями, знаходяться на піддонах і тому для перевізника найбільш прийнятним є, якщо в графі 7 буде вказана кількість піддонів.

    Графа 8. Вказується рід упаковки вантажу (коробки картонні, ящики дерев'яні, бочки металеві або пластмасові, мішки полотняні або поліетиленові і т.д.).

   Графа 9. Вказується найменування вантажу.

   Графа 10. Вказується код вантажу за класифікацією.

   Графа 11. Вказується вага брутто в кілограмах, тобто вага вантажу з упаковкою.

   Графа 12. Вказується об'єм, що займає вантаж, в кубічних метрах.

Графа 13. Вказується митний орган одержувача (митниця, митний пост і код митного поста), склад тимчасового зберігання або митний склад, його адреса і номер ліцензії (бажано з датою закінчення терміну дії ліцензії).

   У цій графі містяться вказівки відправника (митна і інша обробка), також в дану графу вносяться реквізити контракту купівлі-продажу вантажу (номер і дата укладання контракту) і, якщо на вивезення товару буде потрібна ліцензія або дозвіл, вказуються реквізити цих документів. По одному примірнику, вище зазначені документи, повинні бути на митниці, і якщо вони чомусь не відправлені, то вантажовідправнику необхідно їх передати в конверті через перевізника. У нижній частині графи 13 вказується оголошена вартість вантажу.

Графа 14. Вказується державний номер напівпричепа або контейнера в разі вивезення їх з-за кордону після тимчасового перебування там.

    Наприклад, якщо за якихось обставин напівпричіп був тимчасово залишений за кордоном (ремонт у зв'язку з ДТП або після діагностичного контролю), то при вивезенні його в країну реєстрації в графу 14 вноситься державний номер реєстрації напівпричепа.

Графа 15. Вказуються умови поставки по "Інкотермс - 2010".

   Вказуються умови оплати за товар за контрактом купівлі-продажу. У цій графі вказується міжнародний термін, прийнятий по "Інкотермс".

Графа 16. 17. Вказується найменування перевізника, його адреса. У цій графі перевізник ставить свою печатку.

   Графа 16. Заповнюється перевізником, як правило, за допомогою штампа підприємства, що містить реквізити перевізника (найменування, адресу, телефон, факс).

   Графа 17. Заповнюються реквізити наступного перевізника в разі здійснення перевезення декількома перевізниками.

Графа 18. У цю графу перевізник вносить застереження по транспортному засобу і ті, що стосуються зовнішнього стану вантажу та його упаковки.

Перевізнику надається право вносити в накладну застереження, що стосуються транспортного засобу і зовнішнього стану вантажу та його упаковки.

У вигляді рекомендації пропонуються наступні формулювання цих застережень:

       - По автотранспортному засобу:

а) автомобіль без тенту;

б) за погодженням з відправником.

       - По упаковці:

а) вантаж без упаковки;

б) упаковка пошкоджена;

в) упаковка не відповідає вимогам.

       - За кількістю, маркуванню вантажних місць:

      Перевірити неможливо з причини:

а) завантаження виконане відправником;

б) великої кількості місць;

в) опечатаний контейнер.

       - По прийнятим вантажам:

а) вантаж вочевидь в поганому стані;

б) вантаж пошкоджений;

в) вантаж підмочений;

г) вантаж підморожений;

д) вантаж не захищений від погодних умов і перевозиться в такому стані під відповідальність відправника.

       - По обробці, завантаженню, збереженню, вивантаженню:

      Обробка, завантаження здійснюється:

а) водієм при атмосферних умовах, що сприяють пошкодженню вантажу;

б) на вимогу відправника

      Вивантаження здійснене:

а) одержувачем;

б) водієм при атмосферних умовах, що сприяють пошкодженню вантажу;

в) на вимогу одержувача.

   Якщо накладна не містить спеціальних застережень перевізника, тоді до доведення іншого передбачається, що вантаж і його упаковка були зовні в належному стані в момент прийняття вантажу перевізником і що число вантажних місць, а також їх маркування та нумерація місць відповідали зазначеним у накладній. У конвенції КДПВ не вказано, що застереження перевізника повинні бути завірені вантажовідправником.

   Застереження перевізника повинні бути вписані в перший екземпляр, який залишається у вантажовідправника, а так як сторінки CMR виготовлені з паперу, що самокопіюється, тому зміст застережень віддрукується на всіх сторінках. Ні в якому разі не можна вписувати застереження в екземпляри, що залишилися, якщо перевізник не зробив їх у першому екземплярі, що залишився у вантажовідправника. У разі виникнення претензій вантажовідправник легко доведе непорядність перевізника, пред'явивши перший примірник CMR із чистою графою 18.

Графа 19. Може бути заповнена тільки відділом розрахунків після завершення перевезення.

Однак, в нинішній час розмір фрахту встановлюється на договірних засадах і тому, як правило, графа 19 не заповнюється.

Графа 20. Вказуються особливі узгоджені умови перевезення.

   У цій графі вказується температура в камері рефрижератора, при якій повинен доставлятися швидкопсувний вантаж. У цій же графі може бути вказана узгоджена з перевізником дата доставки вантажу. Перевізник зобов'язаний знати, що в разі прострочення доставки, якщо заявник вимоги доведе, що прострочення завдало шкоди, перевізник зобов'язаний відшкодувати збиток, який не може перевищувати провізних платежів.

   У графі 20 може бути також зазначено обмеження швидкості руху при перевезенні негабаритних, великовагових і вибухонебезпечних вантажів, а також заборона перенавантаження та мийки напівпричепа.

Графа 21. Вказуються найменування населеного пункту, де складалося CMR, і дата заповнення.

Графа 22. Вказуються фактичний час прибуття під завантаження та вибуття з-під завантаження і завіряються штампом.

Графа 23. Вказуються номер подорожнього листа, прізвище водія і штамп підприємства перевізника.

    Ставлячи свій підпис в графі 23 накладної CMR, водій повинен знати, що він підписує договір на перевезення, і зобов'язаний переконатися, що умови договору його влаштовують.

Графа 24. Для відміток одержувача. Дата отримання вантажу, його печатка.

   Відмічаються фактичний час та дата прибуття та вибуття з-під вивантаження.

   Виявлена під час здачі вантажу та при перевірці кількості місць і ваги недостача, псування або пошкодження вантажу засвідчуються відповідними відмітками у другому, третьому і четвертому примірниках CMR. При цьому складається акт отримання (вивантаження), в якому вказується кількість відсутнього (зіпсованого) вантажу. Акт підписується комісією у складі представника митниці або експерта торгової палати, вантажоодержувача і перевізника.

Графа 25. 26. Вказуються реєстраційні номери тягача і причепа.

    Графа 25. Зазначаються державні номери тягача і напівпричепа, в який завантажили вантаж.

    Графа 26. Вказуються марки і моделі тягача і напівпричепа, в який завантажили вантаж.

Графа 27. 28. 29. Оформляються при передачі CMR у відділ розрахунків експедитора.

 

Правила заповнення міжнародної транспортної накладної (CMR)

Онлайн Консультація
close
* поля для обов’язкового заповнення